2015 20
Cze
Ogrodowy raport

Czas płynie nieubłagalnie. Dopiero co grzebaliśmy w ziemi sadząc wszystko przy okazji warsztatów permakulturowych (i nie tylko), a już wszystko wyrosło na tyle, że rozpoczęliśmy intensywną konsumpcję. Rzodkiewka, sałata, roszponka, szczypior, ogórecznik, komosa; lada dzień dołączą brokuły, których pierwsze różyczki już się pojawiły:

Rabaty

Najwcześniejsze pomidory też lada dzień zaczną dojrzewać, ziemniaki na sianowym polu rosną pięknie, a tym w beczkach niewiele brakuje do krawędzi …

Ziemniaczane pole

Trzy siostry, mimo strat mrozowych, poradziły sobie też całkiem nieźle. Przydałby się jeszcze rzut oka na słoneczniki i cukinie oraz nasze eksperymentalne poletko soi, ale to może następnym razem…

Trzy siostry

2015 20
Cze
Zanim wyrzucisz ten kamień

Ropucha wyszła z trawy i siadła na ziemi,
przeciągnąwszy się z trudem przez zeschnięty patyk.
Patrzy prosto przed siebie ślepiami złotemi,
dysząca bryła ciała w jadowity batik.

Musztardowa w kwadraty ciemniejsze i bledsze,
z bryzgiem martwego złota na każdym kwadracie,
siedzi – śni. Nagle skacze wysoko w powietrze
jak wiedźma rozpłaszczona na swojej łopacie.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

2015 15
Cze
Kurny sezon

Maj i czerwiec to jak zwykle sezon warsztatowy, więc czasu na wpisy raczej mało. To nie znaczy, że nie dzieje się nic godnego uwagi; może uda się później odrobić część zaległości, ale zbyt mocno bym na to nie liczył 😉 Więc żeby nadrabiania nie musiało być za dużo, to tym razem kilka impresji warsztatowych.

„Najpierw wytresuj kurczaka” (za zdjęcia dziękujemy Basi):

„Jeden świat, wiele umysłów”, a potem pożegnanie kur, adoptowanych przez Stajnię w Parku (Grzegorzowice, woj. świętokrzyskie):

Premium Pack - 4 kury